Öğretmenler için Eğitim Teknolojileri Sözleşmesi

1270056058_signing-contract

Yeni eğitim-öğretim sezonuna giriyoruz. Çok az bir zaman kaldı. Planlamalar yapmanın, hazırlanmanın ve motive olmanın tam zamanı. İşte tam da bu amaç için yeni eğitim-öğretim döneminde gerçekleştirmek için kendi kendimize bir sözleşme hazırlarsak, hedeflerimiz belirli bir şekilde motivasyonumuzu ayakta tutabiliriz diye düşündüm. Bu şekilde hem kendi gelişimimize katkı sağlamış oluruz hem de öğrencilerimizin bu uygulamalardan nasıl ve ne kadar faydalandığını görme şansımız olur. Sözleşmenin şu şekilde olmasını planlıyorum. Listede yer alan her bir etkinliği en az bir kere yeni eğitim öğretim sezonunda uygulamamız gerekiyor. Uyguladıktan sonra ise sosyal medyada #ETSözleşme hashtag’i ile görselini de koyarak paylaşalım diyorum ve sonunda tüm etkinlikleri uygulayanlara bununla ilgili bir tebrikler sertifikası da hazırlayalım düşüncesindeyim. Bakalım, görelim. Katılım katılımı, katılım motivasyonu getirir. Bu kendi kendimize vereceğimiz bir mesleki gelişim ve yenilenme sözüdür.

 

Bu sözleşmede yer alan uygulamaları en az 10 tanesini bu yıl içerisinde en az bir kez uygulayacağım.

(Bu dosyada bulunan uygulamaları daha önce kullanmamış ya da duymamışsanız, çok sorun etmenize gerek yok. İnternette bunların nasıl kullanıldığını açıklayan onlarca yazı ve video var. Türkçe olarak da bir çok kaynağa ulaşmak mümkün. Zaten eğitim teknolojisi alanında kendini geliştirmek isteyen birinin sahip olması gereken özelliklerin en başında, araştırmak ve istediği bilgiye ulaşabilmek gelmektedir. Kolay Gelsin)

 

1- BLOG ( günce): Yazmak üretmektir, paylaşmaktır. Paylaştıkça bilgi çoğalır, öğrettiğimiz ve anlattığımız kadar da öğrenme fırsatı yakalarız. Blog yazmak sadece bir konu hakkında yazma becerisini geliştirmekle kalmaz aynı zamanda öğrencilere araştırma yapma, bilgi okur yazarlığı, alıntılama, bilgiyi yönetme ve içerik geliştirme konusunda da onların yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesini sağlar.

Blogger: www.blogger.com ücretsiz blog oluşturma sitesi

Weebly: www.weebly.com ücretsiz web sayfası oluşturma sitesi

 

 1. Video tabanlı sunumlar : Sunumlarınızı daha canlı ve etkileyici bir biçimde eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Powtoon: http://www.powtoon.com/

Slidely: http://slide.ly/

 

Tellagami: (mobil uygulama)

 

 1. Gerçek zamanlı ve Etkileşimli Formatif Değerlendirme Araçları: Ders içerisinde öğrencilerinizin neleri öğrenip öğrenmediğini neleri bilip neleri bilmediğini bireysel olarak eğlenceli ve hızlı şekilde öğrenebileceğiniz gerçek zamanlı oyun temelli de diyebileceğimiz uygulamalar.

Kahoot: https://getkahoot.com/ ( öğrencilerinizin mobil cihazları varsa Kahoot’u kullanabilirsiniz)

Plickers: https://www.plickers.com/ ( uygulamasını mobil cihazınıza indirmelisiniz) ( öğrencilerinizin mobil cihazı yoksa, bu uygulamayı kullanabilirsiniz)

 

 

 

 1. Sosyal Medya Araçları: Anlık olarak gönderiler yapabildiğiniz sosyal medya araçları aynı zaman eğitim için de etkin olarak kullanılabilmektedirler.

Twitter: www.twitter.com

*Beyin fırtınası yapabilir, soru cevap ortamları oluşturabilirsiniz

Facebook: www.facebook.com

*Grup kurarak paylaşıma dayalı işbirlikçi bir okul dışı öğrenme ortamı yaratabilirsiniz.

Periscope: (mobil uygulama)

* Bir dersinizi ya da bir etkinliğinizi yayınlayıp geri bildirim alabilirsiniz.

Pinterest www.pinterest.com (mobil uygulama)

* Hem yapmayı düşündüğünüz etkinlikleri zengin alternatifler bulabilirsiniz hem anlattığınız konu ile ilgili etkileyici görseller bulabilirsiniz hem de öğrencilerinizin ilgi alanlarına göre onlara farklı bir vizyon katabilirsiniz.

 

 1. Youtube altyapılı uygulamalar: Youtube’un zengin içeriğinden eğitsel amaçlarla faydalanabileceğiniz sınıf etkinlikleri yaratın. Böylece dersinizin hem katılıcı olmasını sağlamış olursunuz hem de eğlenceyi sınıfa taşımış olursunuz.

TEDTalk : https://www.ted.com/talks aynı zamandan Youtube’da “ TED” “TED-ed” ”TEDx Talks” gibi kanallara da üye olarak da takip edebilirsiniz. Burada, alanının uzmanları tarafından yapılan ilham verici konuşmaları öğrencilerinize izleterek , onların vizyonlarını genişletebilirsiniz.

Khan Academy : http://www.khanacademy.org.tr/ Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Amacımız, isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim alabilmesini sağlamaktır.

EDPUZZLE : https://edpuzzle.com/ Videoları dersinizle ilişkilendirerek öğrencilerin katılımını artıracağınız çok başarılı bir uygulama. Video’yu durdurup sesli açıklamalar yapabilirsiniz, Video hakkında sorular ekleyebilirsiniz, Video’nun istediğiniz kısmını alıp derste etkili şekilde kullanabilirsiniz.

 

 1. Augmented Reality ( Artırılmış Gerçeklik) Artırılmış gerçeklik, cihazların nesneleri tanıma özelliklerinden faydalanarak, sanal nesnelerin üzerin gerçek görüntülerin iliştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Quiver: (mobil uygulama) ( örnek uygulama: https://www.youtube.com/watch?v=tmfXgvT9h3s )

Aurasma: (Mobil Uygulama) ( örnek uygulama) https://www.youtube.com/watch?v=VJ_UEfoNzbI

 

 

 1. Google Drive: Artık neredeyse elimiz ayağımız. Bulut sistemi üzerine kurulu Google drive’ın özellikleri ile bir çok eğitsel çalışma yapmanız mümkün. Google Drive ile dosyalarınızı istediğiniz yere taşıyabilirsiniz, Google Forms ile öğrencilerinize anket uygulayabilirsiniz, dosyalarınızı öğrencilerinizle paylaşabilir ve bu dosya üzerinde ortak çalışma yapabilirsiniz ve de öğrencilerinizin grup çalışmalarında projelerini Google Docs üzerinden devam ettirme kolaylığını öğrencilerinize sunabilirsiniz.

https://www.google.com/drive/

 

 

 1. QR KOD: QR Kodları ( Kare barkodlar) hemen hemen her yerde görmek mümkün. Bu kadar yaygın olarak kullanılan bu barkod sisteminden eğitimde de faydalanılıyor. Mobil cihazların bu kodları okuyarak, kişiyi ilgili içeriğe ulaştırma özelliği sayesinde fazlaca kullanılan bu barkod sistemi, derse eğlence, merak ve araştırmacılık heyecanı katabiliyor. Ücretsiz QR KOD üretebileceğiniz birkaç adres.

http://goqr.me/

http://qrcode.kaywa.com/

 

http://www.qr-code-generator.com/

 

 

 1. Jeopardy : Uzun zamandır kullanılan bir bilgi yarışması türü. Bir tür televizyonlardaki “Büyük Risk” oyunu gibi. İnternette aradığınızda farklı siteler bulabilirsiniz bunun için. Hatta hazır olanları da var.

Jeopardyapp: www.jeopardyapp.com Hazırlaması çok kolay olan ve öğrencilerin katılımını artıran bir bilgi yarışması

 1. Kelime Bulutu: Kelime bulutları bir çok alanda kullanılabiliyor. Dersi özetlemeden, hafıza yarışmalarına yazıları görselleştirmekten kelime çalışmalarına kadar farklı uygulamalar ile sınıflarda kullanılabiliyorlar. Kullanılış kolaylıkları ve görselleştirmedeki çeşitlilikleri ile yaygın şekilde kullanılmakta olan keyifli uygulamalardır.

Wordle: http://www.wordle.net/create

Tagul: https://tagul.com/

 1. Öğrenme Yönetim Sistemleri: Öğrencilerinizin öğrenme süreçlerini takip edebileceğiniz platformlar. Öğrencilerinize okul dışı etkinlikler gönderebilir, mini sınavlar yapabilir, iletişim halinde olabilir, öğrenme süreçlerine destek olabilirsiniz.

Beyazpano: www.beyazpano.com

Edmodo: www.edmodo.com

( Bu opsiyoneldir. Kullanmak sizin , okulunuzun ve öğrencilerinizin uygunluk durumuna göre değişir.)

 

Bu sözleşmede yer alan uygulamaları en az 10 tanesini bu yıl içerisinde en az bir kez uygulayacağım.

 

AD SOYAD:

 

                 Kullanılan Uygulama                                     Tarih                   .

 1. _____________________________     ____/___/______
 2. _____________________________     ____/___/______
 3. _____________________________     ____/___/______
 4. _____________________________     ____/___/______
 5. _____________________________     ____/___/______
 6. _____________________________     ____/___/______
 7. _____________________________     ____/___/______
 8. _____________________________     ____/___/______
 9. _____________________________     ____/___/______
 10. _____________________________     ____/___/______

 Sözleşme dökümanı aşağıdadır:

10 Eğitim Teknolojisi Hedefi