dare_to_be_different-1

Bundan yıllar önceye baktığımızda birkaç farklı beceriye sahip olmak gelecek planları yapan bireyler için fazlasıyla yeterliydi. Ancak günümüzdeki gelişmelere baktığımızda, sahip olunması gereken becerilerin çok çeşitlendiğini ve hızla da arttığını göstermektedir. Öte yandan gelecekte ne olacaksın, sorusuna geçmişte pek de çeşitli cevaplar verilmezken artık geleceğe dair birbirinden değişik, yeni ortaya çıkmış ya da henüz ortaya çıkmamış ama çıkacak olan birçok meslek ismi verilebilmekte. Işıl Boy’un sunumlarında sıkça belirttiği üzere “Bugün eğitim gören çocukların %65’i henüz var olmayan mesleklerde çalışacak.” (ABD Çalışma Bakanlığı 2012 Raporu).

Peki, hal böyleyken gelecekteki bir farklılığa fark yaratarak adım atmak isteyen gençler yeni dönem ile birlikte yeni bir öğrenme deneyimine girmek isterlerse ne yapmalılar? İşte gerek geleceğe yönelik farkındalığı artırma gerek öğrenme becerilerini geliştirme adına ne yapabilirler, sorusuna verilebilecek bazı cevaplar:

 

 1. Bir hobi edinin. Sadece akademik becerilerinize odaklanarak sosyal ve duyuşsal yönlerinizi ihmal etmeyin. Bu hobi konunuzu her yönü ile ele almayı da unutmamalısınız. Uygulamalar yapın, yenilikler üretin, okuyun ve araştırın.
 2. Soru sorun. Merak edin. Anlamadığınız bir şeyi anlamış gibi göstermeyin. Ben üniversitedeyken Bilal Duman Hocam şöyle demişti: “ Soru varsa anlama vardır.” Ben o günden sonra daha çok soru sormaya başladım. Merak ettiğimi sordum. Anlamadığımı sordum. Bazen sorularımı hazırlayarak geldim bazen kendiliğinden aklıma gelen soruları sordum. Ama sormaktan vazgeçmedim. Bu kendinize yapacağınız en önemli iyilik hareketi olabilir.
 3. Teknolojiden uzak kalmayın. Burada bir noktanın altını çizmek istiyorum. Facebook ve Twitter ile zamanınızın çoğunu harcamak, telefonda çok başarılı bir şekilde oyun oynarken saatlerinizin nasıl geçtiğinin farkına varmamak, üzülerek söylüyorum ki sizi başarılı bir teknoloji insanı yapmaz. Oyun elbette oynamalısınız, sosyal medyadan elbette faydalanmalısınız ama bunları yaparken bir bilinç dâhilinde yapmanızda fayda var. Unutmayın ki üretenler ve yenilikçiler gelecekte fark yaratacaklar.
 4. Bilgiyi analiz etmekten ve bilgiyi yönetmekten asla vazgeçmeyin. İnternette bulduğunuz bilgilerin doğruluğunu muhakkak araştırın. İnternet çağı herkese istediği gibi bilgi girişi imkânı tanıyor. Bunun internet dünyasına bilgi zenginliği getirmesi kadar, bilgi kirliliğine de sebep olabiliyor. O nedenle araştırma becerilerinizi bu konuda geliştirmeniz size önemli kazanımlar sunacaktır.
 5. Yazın! Bildiklerinizi, deneyimlerinizi, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi bir blog oluşturarak yazın. Paylaşın. Yorumlar alın ve yorumlar yapın. Hangi konuda olursa olsun, yazmaya çalışın. Bir oyun hakkında mesela. Bu şekilde paylaştıkça çoğalmanın ne demek olduğunu yaşayarak öğrenebilirsiniz. Bu alışkanlığınız uzun vadede size birçok fırsat sunacaktır.
 6. Yabancı dil öğrenin. Önceliğimiz İngilizce tabi. Fark yaratmanın olmazsa olmazı yenilikçi, öncü, yön veren ve araştıran olmaktır. O nedenler dünyadaki tüm gelişmelerden haberdar olmak ya da ilgi alanınızla ilgili çeşitli kaynaklara ulaşmak istiyorsanız işe İngilizcenizi geliştirerek başlamalısınız. Erken yaşta öğrenilen ikinci bir dil, ileride yeni dillerin kapısını açacaktır. Birden fazla yabancı dil bilen birinin ise önünde açılacak kapıların sayısı bir hayli fazladır.
 7. Takvim ya da günlük kullanmayı alışkanlık haline getirin. Yapacaklarınızı yazın. Uzun ve kısa vadeli programlar yapıp buna uymaya gayret edin. Bunu yaptıkça çok kritik bir beceriye sahip olacaksınız. Dünyanın en başarılı insanlarının yaptıkları şeyleri okumanızı öneririm. Orada bu konuda ortak bir davranışı kendiniz keşfedebilirsiniz.
 8. Kodlama, Maker Hareketi, Mobil Teknolojiler, Uygulama Yazma, Artırılmış gerçeklik gibi alanlarda araştırmalar yapın ve en az biri hakkında ilginizi artırın. Bu alanların sayısı artırılabilir elbet. Zaten siz içine girdikçe size en uygun olanı bulacaksınız. Kendi adıma, eğer şimdi öğrencilik yıllarıma dönmüş olsaydım ilk yapacağım iş bunlardan birinde uzmanlaşmaya çalışmak olurdu.
 9. Bir konuda ilgi ekibinizi oluşturun. Belirlediğiniz o konu ile ilgili çalışmalar yapın, okumalar yapın belli aralıklarla bir araya gelip o konu hakkında neler yapabileceğinizi konuşun. Görev paylaşımı yapın ve projeler geliştirin. Geliştirdiğiniz projeleri gerçekleştirmeye çalışısın bunun için destek arayın, fon bulmaya çalışın yani kısaca girişimciliğinize hareket katın.
 10. Tüm bunların yanı sıra akademik hayatınızın da başarılı geçmesine özen göstermekte fayda var. Okul ve öğrenme yaşantınızda başarılı olmak için:
 • Hedeflerinizi belirleyin
 • Soru sorun
 • Not alın
 • Tekrar edin
 • Hazırlıklı ya da kafanızda sorular ile derse gidin
 • Çalışma sisteminizi oluşturun. En iyi sistem size özgü olandır.
 • Sadece ders çalışmayın. Sosyalleşmeye ve eğlenmeye de önem vermek gerek. Başarının sırrı bunları etkili şekilde programlayabilmekte.
 • Ertelemeler yapmamakta fayda var. Bir şey ertelenecek duruma geldiyse , zamanı gelmiş demektir.
 • Tekrar yapın
 • Sorumluluk alın ve buna sahip çıkın
 • Derste aktif olun ve etkin katılım göstermeye gayret edin
 • HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN. Hata öğrenmenin doğal sürecinin merkezinde yer alır. Başarılı insanlar HATA YAPMAZ değillerdir. Yaptıkları hatayı iyi analiz ederler ve bunu bir öğrenme fırsatına çevirirler. Hata yapmamak, denememek anlamına gelir. Denemeyen de başarıya ulaşmada zorluklar yaşayabilir.
 • Kendinize güvenin ve kendinize uygun hedefler koyun.
 • Çalışma grubu kurun.
 • Kafanızda bir soru oluştuysa, ilgili kişilerle görüşün
 • Yeterli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz
 • Eğlenmeye çalışın ve keyif alın. Kazanan siz olacaksınız.
 • Kendinizi takdir etmeyi unutmayın.
 • İNANIN VE İSTEYİN: Gerisi kendiliğinden gelecektir.

 

Keyif alacağınız bir dönem olmasını dilerim.

Dinçer DEMİR